Wysokowydajna praca zespołowa
Zarejestruj się za darmo

10 podstawowych cech idealnego członka zespołu

Zespół Bitrix24
21 listopada 2022
Odświezone: 14 sierpnia 2024

Spis treści:


10 podstawowych cech idealnego członka zespołu
1. Powinni być zaangażowani w osiągnięcie ogólnego celu
2. Powinni podzielać filozofię Kaizen: ciągłe doskonalenie
3. Powinni być uczciwi
4. Powinni umieć słuchać
5. Powinni brać na siebie odpowiedzialność: niezależnie od zajmowanego stanowiska
6. Powinni być samoświadomi
7. Powinni być elastyczni
8. Powinni zapewniać jasną, spójną komunikację
9. Powinni być otwarci na współpracę
10. Powinni być pewni siebie
FAQ


Żadna firma na świecie nie chce zatrudnić kogoś, kto nie wie, jak pracować w zespole. Zrozumienie, na co należy jednak zwrócić uwagę, nie jest łatwym zadaniem.

W tym artykule omówimy cechy gracza zespołowego, na co należy zwrócić uwagę i jakie korzyści to może przynieść Twojemu zespołowi.

1. Powinni być zaangażowani w osiągnięcie ogólnego celu

Jeśli członkowie Twojego zespołu nie współpracują ze sobą, rozwój firmy może się zatrzymać. Niektórzy pracownicy mają entuzjazm, potrafią wziąć odpowiedzialność i pracować nad projektami z pełnym zaangażowaniem. Są jednak takie, które będą potrzebowały niewielkiego nacisku.

Jako menedżer możesz pokazać swojemu zespołowi szerszy obraz sytuacji, wyjaśniając, w jaki sposób jego rola ma wpływ na tą sytuację. Na przykład dzięki tablicy Kanban każdy pracownik może zobaczyć przebieg projekty od początku do końca i jak inne zadania zależą od jego własnych. Tablice Kanban działają również jako czynnik motywujący w każdym projekcie. Gdy każde zadanie przechodzi do kolumny „wykonane”, jest to wizualna reprezentacja poczynionych postępów.

Ostatnia wskazówka dotycząca zaangażowania — jeśli czujesz, że jeden z Twoich pracowników nie jest w pełni zaangażowany, nie wyciągaj od razu wniosku, że brakuje mu cech gracza zespołowego. Przyczyną może być coś, co dzieje się poza pracą. Nawet jeśli jest to problem w biurze, warto poświęcić czas na omówienie tej sytuacji. Da ci to możliwość uzyskania bezpośrednich odpowiedzi na pytania, i pokaże pracownikom, że dbasz o swój zespół.

2. Powinni podzielać filozofię Kaizen: ciągłe doskonalenie

Dobrze jest mieć zgrany zespół, w którym wszyscy się ze sobą dogadują. Jeśli jednak Twój zespół poczuje się zbyt komfortowo, może łatwo popaść w stagnację, a ty zostaniesz w tyle za konkurencją. Dlatego jedną z najważniejszych cech gracza zespołowego jest ciągłe dążenie do ulepszania procesów, podejść i technologii.

W praktyce filozofia ta może wyrażać się w wykorzystywaniu automatyzacji do usprawniania zadań. Przy odpowiedniej komunikacji automatyzacja jest łatwa do wdrożenia w całym zespole i może zaoszczędzić pracownikom dużo czasu lub stresu.

Podobnie strategia kaizen przeanalizuje zadania w przepływie pracy i rozważy, czy są one naprawdę konieczne. Ograniczenie dużych procesów jest kluczowym elementem skuteczności Kaizen, który jednak może wywołać problemy. Jeśli nie masz kultury, w której ceni się opinie każdego, osoby znajdujące się niżej w hierarchii nie będą czuły się komfortowo, przedstawiając swoje sugestie. To pokazuje, jak cechy dobrego gracza zespołowego nakładają się i przeplatają z innymi, takimi jak jasna komunikacja.

3. Powinni być uczciwi

Nic nie zastąpi szczerości w ścisłej współpracy z innymi ludźmi. Przekłada się to na niezawodność i zaufanie, które są dwoma kluczowymi składnikami każdej udanej współpracy. Uczciwość jest jedną z najważniejszych cech gracza zespołowego, ponieważ każdy może pracować zgodnie z własnymi priorytetami, nie martwiąc się o to, co może zrobić inna osoba.

Brak szczerości jest zwykle oznaką dwóch rzeczy: pokusy lub strachu. Pokusy mogą obejmować prowizję, awans lub coś gorszego, na przykład przekazanie tajemnic firmy konkurentowi. Jest to rodzaj nieuczciwości, któremu należy przeciwdziałać, gdy tylko zostanie zauważony.

Nieuczciwość oparta na strachu jest powszechna w mikrozarządzaniu. Przewidywana reakcja na poruszenie problemu może zniechęcić ludzi do komunikacji. Podobnie, jeśli w zespole nie ma wystarczającej pewności siebie (co omówimy za chwilę), pracownicy nie będą mówić tego, co naprawdę myślą.

Dlatego częścią pracy lidera zespołu powinno być tworzenie środowiska, w którym ludzie czują się wystarczająco komfortowo, aby być uczciwymi.

4. Powinni umieć słuchać

Jeśli nie możesz przekazać komuś swojej wiadomości, trudno będzie Ci z tą osobą współpracować. Dlatego umiejętność słuchania jest jedną z najważniejszych cech gracza zespołowego.

Jasne, większość z nas ma zdolność słyszenia, ale prawidłowe słuchanie to zupełnie inna sprawa. Możliwość pełnego zrozumienia instrukcji za pierwszym razem może znacznie zaoszczędzić czas i zwiększyć efektywność zespołu. I odwrotnie, jeśli uwaga pracownika jest rozproszona lub pracownik ma już pojęcie o tym, co chce usłyszeć, może zacząć działać w niewłaściwym kierunku.

Aby zespół osiągał dobre wyniki i miał dobre morale, menedżerowie też muszą brać pod uwagę to, co mówi im zespół. To nie tylko sprawia, że ludzie czują się docenieni, ale także pozwala uzyskać świetne pomysły.


Łatwa współpraca zespołowa dzięki Bitrix24

Nieograniczona liczba użytkowników za darmo na planie Free
Zarejestruj się już dziś


5. Powinni brać na siebie odpowiedzialność: niezależnie od zajmowanego stanowiska

Odpowiedzialni pracownicy wiedzą, że ich praca ma wpływ na pracę całego zespołu, więc łączą siły, aby ułatwić życie wszystkim innym.

Osoby, które nie boją się brać na siebie odpowiedzialność, chętnie pomogą, jeśli służy to większemu interesowi. Zapewniają współpracę zespołową, identyfikując zaniedbane obszary i dobrowolnie podejmując odpowiedzialność. Zespół odpowiedzialnych ludzi eliminuje demotywujący czynnik polegający na tym, że jedna osoba pracuje za wszystkich nad trudnymi zadaniami, podczas gdy inni umywają od nich ręce. W rezultacie wszyscy w Twoim zespole ufają sobie i szanują się nawzajem, co zwiększa produktywność.

Odpowiedzialność nie dotyczy jednak tylko sytuacji, gdy coś może pójść nie tak. Dzięki większemu zaangażowaniu w projekty każdy członek zespołu odczuwa większą satysfakcję, gdy wszystko idzie dobrze, wiedząc, że odgrywa ważną rolę.

6. Powinni być samoświadomi

W każdym aspekcie swojego życia, jeśli nie możesz zidentyfikować problemu, będziesz miał trudności z jego rozwiązaniem. Dokładnie tak samo jest w organizacji. Jeśli twój zespół jest świadomy swoich mocnych i słabych stron, a także złych nawyków, masz znacznie większe szanse na produktywną współpracę.

Idealnym rozwiązaniem jest zatrudnianie nowych rekrutów, którzy mogą już wykazać się samoświadomością. Ale nie martw się, jeśli nie jesteś pewien od samego początku. Samoświadomość to umiejętność, której możesz nauczyć swoich pracowników, o ile są chętni do nauki. Oceny doskonale nadają się do przekazania wiadomości. Pamiętaj, aby podawać przykłady i skupiać się na pozytywnych stronach, a nie na negatywnych. Każda osoba może stać się lepszą, lepiej rozumiejąc siebie.

Dzięki szczerym rozmowom możesz pomóc członkom zespołu skupić się na tym, w czym są dobrzy, zamiast starać się być wszechstronnymi osobami. W ten sposób maksymalnie wykorzystasz każdy obszar i nic Cię nie powstrzyma.

7. Powinni być elastyczni

Tak, właśnie powiedzieliśmy, że Twoi pracownicy powinni być tego samoświadomi i trzymać się tego, w czym są najlepsi. Jest to ogólna zasada, napotkasz sytuacje, w których każdy będzie musiał wnieść swój wkład i pomóc innym. Elastyczność jest jedną z najlepszych cech gracza zespołowego, ponieważ pozwala na dostosowanie strategii lub podejmowanie trudnych decyzji.

Niektórzy pracownicy mogą postrzegać prośbę o wyjście ze swojej strefy komfortu jako apodyktyczną. Jednak prawdziwi gracze zespołowi będą postrzegać każde wezwanie jako szansę na rozwój. Załóżmy na przykład, że Twój menedżer ds. mediów społecznościowych jest na wakacjach i potrzebujesz, aby jego rolę przejął projektant. Powinieneś chcieć, aby Twój projektant wykorzystał tę okazję, poznał najlepsze praktyki w Internecie i wzmocnił swój zestaw umiejętności.

8. Powinni zapewniać jasną, spójną komunikację

Usprawniony przepływ komunikacji sprawia, że wszyscy są poinformowani o tym co dzieje się w firmie, a zadania realizowane są szybciej. 

Podczas sesji onboardingowych i szkoleniowych wprowadź zasady komunikacji, których powinien przestrzegać Twój zespół. W ten sposób wszyscy będą wiedzieć, czego się spodziewać, a wiadomości nie zostaną utracone w trakcie realizacji projektu. Na przykład przechowuj wszystkie aktualizacje związane z pracą nad odpowiednimi zadaniami w swoim narzędziu do zarządzania projektami. Będziesz miał wszystkie rekordy z datami i szczegółami w jednym miejscu. Dzięki narzędziu do zarządzania projektami każda osoba zaangażowana w zadanie otrzyma powiadomienie o aktualizacjach w zadaniach. Co więcej, możesz tworzyć reguły dotyczące tego, co należy uwzględnić w aktualizacjach, tworząc w razie potrzeby kolejne zadania.

Częścią dobrej komunikacji jest dostarczanie częstych aktualizacji – nawet jeśli są one złe. 

Zawsze lepiej jest przesunąć termin z dużym wyprzedzeniem w stosunku do pierwotnego planu, niż zostawiać to na ostatnią chwilę. Tak więc, wykazując się dobrym przywództwem w zespole, możesz stworzyć środowisko, w którym Twój zespół będzie mógł swobodnie wyrażać swoje obawy, zamiast milczeć i pozwolić, by problemy nabierały tempa.

9. Powinni być otwarci na współpracę

Jedną z najlepszych cech gracza zespołowego jest umiejętność współpracy. Większość ludzi czuje się ekspertami w tej dziedzinie, ale kiedy pojawia się presja, często zapominają o swoich umiejętnościach współpracy.

Umiejętność podejmowania decyzji jest jednym z najważniejszych obszarów płynnej komunikacji. Podczas spotkań często można zauważyć, że żadna ze stron nie jest skłonna do dostosowania się do nowych praktyk. To hamuje postępy całego zespołu, ponieważ nie wszyscy poruszają się w tym samym kierunku.

Nawet jeśli masz świetny zespół chętny do współpracy, Twoim zadaniem jako menedżera nadal jest ułatwianie pracy. Prostym sposobem jest korzystanie z narzędzi do współpracy w chmurze. Dzięki dokumentom, które Twój zespół może edytować jednocześnie i jasno zdefiniowanym zadaniom z aktualizacjami dla wszystkich zaangażowanych osób, technologia stanowi podstawę wydajnych projektów. Dobre wykorzystanie technologii pozwala otrzymać jak najwięcej korzyści ze współpracy z innymi ludźmi.

10. Powinni być pewni siebie

Nie da się dokonywać odważnych, nowatorskich zmian bez wiary w siebie. Brak zaufania w zespole może prowadzić do słabych wyników i braku spójności w biurze.

Nie mówimy tu o arogancji ani o lekkomyślnym podejmowaniu decyzji. Pewność siebie to poczucie własnej wartości, które przezwycięża zwątpienie w siebie i pasywno-agresywne zachowanie, które towarzyszy niepewności co do Twoich umiejętności.

Dodaliśmy pewność siebie do naszej listy cech gracza zespołowego, ponieważ ludzie pewni siebie są otwarci na konstruktywną krytykę, zamiast interpretować ją jako osobisty atak. W takim zespole możesz zmienić sytuację znacznie szybciej. 

Podobnie jak w przypadku większości cech z tej listy, chociaż ludzie mogą być z natury pewni siebie lub jej brak, wciąż istnieją sposoby na wywołanie pozytywnej reakcji. Na przykład możesz użyć ocen, aby skupić się na osiągnięciach, oferować wsparcie i delegować odpowiedzialność.

Chociaż ludzie mogą być z natury niepewni siebie, wciąż istnieją sposoby na zmianę sytuacji. Na przykład możesz użyć ocen, aby skupić się na osiągnięciach, oferować wsparcie i delegować odpowiedzialność.

Teraz znasz już 10 podstawowych cech gracza zespołowego i wiesz, dlaczego są one tak ważne. Masz do dyspozycji również kilka wskazówek, które pomogą Ci doskonalić te umiejętności w swoim zespole.

Jednak o wiele łatwiej jest rozwijać te cechy, jeśli Twój zespół ma odpowiednie narzędzia do pracy. Dzięki Bitrix24 otrzymujesz wszechstronne narzędzie biznesowe, za pomocą którego Twój zespół może pracować nad tym, w czym jest najlepszy.

Pasuje Сi to? Zarejestruj się już dziś, i skorzystaj z bezpłatnego okresu próbnego w Bitrix24.

FAQ



Co oznacza dobra współpraca z innymi?

Dobra współpraca z innymi to komunikowanie się w płynny sposób, aby osiągnąć wspólny cel. Aby uzyskać najlepsze wyniki, każda osoba powinna być uczciwa, odpowiedzialna i elastyczna.

Czym charakteryzuje się osobowość gracza zespołowego?

W przeciwieństwie do zwykłych pracowników, gracze zespołowi lubią pracować z innymi. Lubią i są motywowani współpracą w biurze i poza nim.


Free. Unlimited. Online.
Bitrix24 to miejsce, w którym każdy może komunikować się, współpracować przy zadaniach i projektach, zarządzać klientami i robić o wiele więcej.
Zarejestruj się za darmo
You may also like
Rozwój zespołu i HR
Sztuczna inteligencja w HR: jak AI rewolucjonizuje rekrutację, zarządzanie talentami i rozwój pracowników?
Marketing oparty na danych
Jak zrobić stronę internetową? Wybór platformy i poradnik tworzenia
Inspirujące przywództwo
Techniki zarządzania poprawiające współpracę zespołową
Sukcesy klientów
Czy ticketing jest potrzebny Twojej firmie?
Używamy plików cookie, aby zwiększyć wygodę korzystania - Dowiedz się więcej.
Znajdujesz się na uproszczonej wersji strony. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej polityce dotyczącej cookies, przejdź do pełnej wersji witryny internetowej.