Sprzedaż z CRM
Zarejestruj się za darmo

5 Najważniejszych Zadań Specjalisty ds. Systemów CRM

Zespół Bitrix24
23 maja 2022
Odświezone: 14 sierpnia 2024

Zarządzanie relacjami z klientami może być trudne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że masz do czynienia z wieloma różnymi osobami i potrzebami. Jednak powinno ono być jednym z najważniejszych priorytetów dla firmy, niezależnie od jej wielkości. Mówiąc prosto, im szczęśliwszy klient, tym lepszy biznes.

Wiele firm decyduje się na korzystanie z oprogramowań, które pomagają w zarządzaniu relacjami z klientami - systemów CRM do organizowania, monitorowania i zarządzania danymi klientów, leadami, kampaniami sprzedażowymi i kontaktami. Aby zoptymalizować korzystanie z CRM, niektóre firmy potrzebują dedykowanego specjalisty ds. CRM.

Jaką rolę pełni specjalista ds. CRM?

Specjaliści ds. CRM są ekspertami w zakresie korzystania z oprogramowania, mogą udzielić różnych porad i wskazówek dotyczących rozszerzenia bazy klientów firmy, poprawy relacji i zwiększenia sprzedaży. Mogą również dać dostęp liderom różnych zespołów w firmie, aby mogli dzielić się swoimi opiniami.

Specjaliści ds. CRM nie tylko maksymalizują wykorzystanie oprogramowania CRM na korzyść firmy. Wykorzystują również dane, aby pomóc firmom ulepszyć każdy aspekt, w tym obsługę klienta. Umożliwiają zespołom pracę z oprogramowaniem CRM w celu lepszego zrozumienia danych, co poprawia wkład i wyniki pracowników.

Czym zajmują się specjaliści ds. zarządzania relacjami z klientami (CRM)?

W idealnym przypadku specjalista ds. CRM zostaje zatrudniony od razu po zakupie oprogramowania CRM dla firmy. Pomaga to zapewnić, że oprogramowanie jest prawidłowo używane i wykorzystywane, aby firma mogła się rozwijać. Ponieważ specjaliści CRM są wyszkolonymi profesjonalistami i doświadczonymi ekspertami w zakresie korzystania z oprogramowania, mogą umożliwić firmie odniesienie sukcesu.

Jakie są zadania specjalisty ds. CRM? Specjaliści ds. CRM zazwyczaj wykonują następujące czynności:

  • działają jako źródło informacji dla wszystkich innych działów firmy związanych z oprogramowaniem CRM;

  • maksymalizują funkcje i korzyści CRM;

  • zajmują się generowaniem i interpretowaniem danych oprogramowania;

  • współpracują z różnymi zespołami, aby poprawić obsługę klienta, sprzedaż i marketing w oparciu o liczby i dane CRM;

  • udzielają dostępu użytkownikom;

  • zapewniają integralność informacji przechowywanych w CRM;

  • analizują bieżące procesy w firmie i proponują ich aktualizacje w celu dostosowania do danych CRM;

  • zapewniają dokładność i niezawodność CRM.


Kompletny CRM dla Twojej firmy Bitrix24

​​Zobacz, co CRM może zrobić dla Twojego biznesu. Wypróbuj CRM Bitrix24 już teraz.

Zarejestruj się za darmo


To tylko niektóre z głównych obowiązków specjalisty ds. CRM. Opis tego stanowiska może być dłuższy i obejmować więcej zakresów działalności. Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych zadań specjalisty ds. CRM:



1. Zapewnienie integralności 

Chodzi tu o integralność danych. Specjaliści ds. CRM powinni mieć regularny harmonogram aktualizacji, czyszczenia i utrzymywania dokładności, wiarygodności i kompletności danych przechowywanych w CRM. Każdy błąd lub niespójność może drogo kosztować firmę, więc zatrudnienie osoby, na której można polegać jest nie tylko opłacalne, ale także efektywne i bardzo pomocne.

Specjalista ds. CRM to również osoba, która odpowiada za wprowadzanie informacji do oprogramowania CRM, aby zminimalizować błędy i uniknąć pomyłek. Specjalista ds. CRM powinien przeprowadzać regularne kontrole, aby upewnić się, że dane są zawsze aktualne i gotowe do wykorzystania przez wszystkie inne zespoły w firmie.

2. Eksploracja, analiza danych i raportowanie

Będąc ekspertem w zakresie oprogramowania, specjalista ds. CRM odpowiada również za generowanie danych, ich interpretację i raportowanie do odpowiednich zespołów, takich jak zespół ds. sprzedaży, marketingu czy obsługi klienta.

Dane mogą być następnie wykorzystywane do tworzenia strategii sprzedaży, planów marketingowych i obsługi klienta. Informacje z CRM, które zbiera specjalista, będą przydatne również do sprawdzenia skuteczności tych planów i strategii, a raporty można wykorzystać do uzasadnienia potrzeby jakichkolwiek zmian lub schematów, które mogą zaproponować zespoły.

3. Automatyzacja - Technika Pomodoro 

Technika Pomodoro służy przede wszystkim do rozbijania czasu pracy i zadań na krótsze etapy, aby wykonać wszystko, co trzeba wykonać w ciągu dnia roboczego. Technika Pomodoro może być wykorzystywana do automatyzacji workflow w celu dalszej poprawy produktywności, wydajności i jakości wyników zespołu.

Zakres obowiązków specjalisty ds. CRM obejmuje tworzenie i automatyzację workflow, aby wspierać codzienną pracę zespołu. Jak już wcześniej wspomniano, korzystając z danych CRM, specjalista powinien być w stanie pomóc w opracowaniu strategii poprawy różnych wskaźników wydajności zespołów, a także automatyzacji workflow, formularzy i planów. Informacje z CRM mogą być również wykorzystywane do aktualizowania i ulepszania workflow w przyszłości.

4. Prognozowanie, przenikliwość, doświadczenie 

Korzystanie z CRM do prognozowania jest ważne, aby pomóc firmie odnaleźć drogę do dobrobytu i sukcesu. W tym celu rolą specjalisty ds. CRM jest wykorzystanie danych zebranych z oprogramowania. Specjalista powinien również umieć wykorzystywać wcześniejsze dane i doświadczenie, aby pokazać firmie, jakich działań należy unikać.

Specjalista ds. CRM powinien być w stanie przewidzieć trendy, aby zespoły sprzedaży i marketingu mogły planować i opracowywać strategię na przyszłość. Zebrane z CRM informacje mogą być również wykorzystane do sprawdzenia, na które obszary sprzedaży, marketingu i obsługi klienta firma powinna poświęcić więcej czasu i energii, aby jeszcze bardziej poprawić sytuację.

5. Zjednoczenie i przywództwo

Po zaktualizowaniu i zebraniu wszystkich danych, zautomatyzowaniu workflow, wyznaczaniu prognoz i trendów, kolejnym zadaniem specjalisty ds. CRM jest zebranie wszystkich zespołów na ogólne, strategiczne spotkania. Spotkania te będą okazją dla zespołów sprzedaży, marketingu i obsługi klienta do przedstawienia swoich planów biznesowych.

Specjalista ds. CRM powinien przejąć inicjatywę w organizacji spotkania, układaniu agendy i podsumowaniu wyników, aby można było właściwie wdrożyć zmiany. Po zakończeniu spotkania od specjalisty ds. CRM oczekuje się zebrania wszystkich notatek i informacji ze spotkania i zapisania ich w oprogramowaniu CRM, co pozwoli na sprawdzenie realizacji i skuteczności planów.

Jeśli zastanawiasz się nad zatrudnieniem specjalisty ds. CRM…

Po przeczytaniu tego artykułu, wiesz już, że praca specjalisty CRM nie jest łatwa i ma duży wpływ na całą organizację. Rola i obowiązki specjalisty ds. CRM obejmują wiele obszarów.  Specjalista musi pracować z wieloma różnymi osobami - liderami zespołów w firmie. Jeżeli wdrożyłeś system CRM w swojej firmie i teraz rozważasz zatrudnienie specjalisty ds. CRM, warto zwrócić uwagę na następujące cechy i umiejętności, którymi powinien się wyróżniać idealny kandydat:

  • Umiejętności komunikacyjne - specjalista ds. CRM będzie musiał komunikować się z wieloma różnymi osobami, więc powinieneś szukać kogoś, kto lubi i może swobodnie rozmawiać z ludźmi, kogoś, kto poradzi sobie ze stresem w trakcie prowadzenia ważnych rozmów.

  • Asertywność - do obowiązków specjalisty CRM należy raportowanie do liderów, menedżerów i kadry kierowniczej w firmie. Szukaj osoby, która nie straci grunt pod nogami i będzie mógła chronić integralności prezentowanych danych.

  • Dbałość o szczegóły - zbieranie informacji z oprogramowania CRM jest bezużyteczne tylko wtedy, gdy masz specjalistę, który nie może sprawdzić i zapewnić poprawność danych. Specjalista ds. CRM musi być w stanie wykryć nawet najdrobniejsze niespójności lub błędy i od razu je poprawić.

  • Zarządzanie bazami danych - praca specjalisty ds. CRM może być równoznaczna z pracą menedżera ds. baz danych, więc musisz szukać kogoś, komu podoba się tworzenie i utrzymywanie baz danych oraz ich segregowanie na potrzeby poszczególnych zespołów i działów.

  • Sprytność i wyrachowanie - nie chodzi tu o hollywoodzkich złoczyńców, lecz o podejście do danych, informacji i oprogramowania CRM jako całości. Wybrany przez Ciebie specjalista ds. CRM musi być w stanie przejrzeć raport, dane lub system i przygotować plany oraz sugestie, jak je poprawić.

  • Kompetencja - ktoś, kto popisuje się swoją rzekomą wiedzą o czymś, może całkowicie zamilknąć w obliczu problemu. Potrzebujesz specjalisty CRM, który tak naprawdę jest specjalistą. Musi być zaznajomiony z oprogramowaniem, musi mieć wiedzę i pewność w poruszaniu się po nim.

  • Doświadczenie - ponieważ oprogramowanie CRM obejmuje głównie sprzedaż, marketing i obsługę klienta, potrzebujesz kogoś, kto ma doświadczenie w tych obszarach biznesu. Do obowiązków specjalisty ds. CRM należy możliwość wpływania na zmiany planów w obszarach sprzedaży, marketingu i obsługi klienta, więc musi on mieć wystarczające doświadczenie również w tych obszarach.

Wystarczy powiedzieć, że potrzebujesz kogoś, kto jest skoncentrowany i chce wykorzystać wszystko, co ma do zaoferowania oprogramowanie CRM, aby napędzać firmę do zwycięstwa. Na szczęście jest mnóstwo utalentowanych profesjonalistów. Musisz tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę. Dzięki informacjom dostępnym w tym artykule powinieneś być w stanie to zrobić i osiągnąć sukces!

Free. Unlimited. Online.
Bitrix24 to miejsce, w którym każdy może komunikować się, współpracować przy zadaniach i projektach, zarządzać klientami i robić o wiele więcej.
Zarejestruj się za darmo
You may also like
Wzrost sprzedaży i przychodów
Stwórz Własny Sklep Internetowy: 10 Elementów Skutecznej Platformy Ecommerce
Sukcesy klientów
Doskonała obsługa klienta: wykorzystanie chatbotów w służbie biznesu
Sukcesy klientów
5 metod optymalizacji call center
Marketing oparty na danych
Content marketing, który przyciąga klientów: strategie i narzędzia
Używamy plików cookie, aby zwiększyć wygodę korzystania - Dowiedz się więcej.
Znajdujesz się na uproszczonej wersji strony. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej polityce dotyczącej cookies, przejdź do pełnej wersji witryny internetowej.