Marketing oparty na danych
Zarejestruj się za darmo

Jak Stworzyć Plan Marketingowy: 10 Podstawowych Kroków

Zespół Bitrix24
23 września 2022
Odświezone: 14 sierpnia 2024

Spis treści:


Tak jak w każdej dziedzinie życia czy pracy, nie możesz zajść daleko, jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz. Dlatego tworzenie planu marketingowego powinno być jednym z głównych zadań każdego menedżera.

Choć elastyczność i dostosowywanie się do nieprzewidzianych okoliczności to świetna umiejętność, im bardziej szczegółowy jest twój plan, tym większe są szanse na osiągnięcie celów.

Jednak zbyt wielu menedżerów pomija szczegóły i pracuje nad założeniami i ogólnymi celami. Dlatego opracowaliśmy instrukcję, jak stworzyć plan marketingowy w 10 podstawowych krokach.


FAQ

Dlaczego firmy przygotowują plany marketingowe?

Zarówno duże międzynarodowe firmy, jak i start-upy opracowują plany marketingowe, aby lepiej osiągać ogólne cele biznesowe. Sam plan jest drogą do sukcesu, pociąga ludzi do odpowiedzialności i jest wskaźnikiem postępu.

Co powinien zawierać szablon planu marketingowego?

Każdy szablon planu marketingowego powinien zawierać co najmniej:
  • badania rynku, 
  • analizę konkurencji, 
  • jasno określone cele, 
  • strategię osiągnięcia tych celów,
  • sprawdzanie postępów, analizę i doskonalenie.

Jakie narzędzia mogą pomóc w opracowaniu planu marketingowego?

Najlepsze narzędzia do opracowania planu marketingowego to:
  • oprogramowanie do zarządzania projektami;
  • kalendarze;
  • narzędzia do zarządzania relacjami z klientami;
  • wewnętrzna, zorientowana na klienta analityka i raportowanie;
  • wspólne dokumenty;
  • narzędzia do projektowania artystycznego.


1. Znajdź swój punkt wyjścia

Nie da się stworzyć planu, jeśli nie wiesz, od czego zacząć. Dlatego pierwszym punktem wyjścia jeśli chodzi o tworzenie planu marketingowego, jest analiza własnej firmy lub firmy klienta.

Stosując podejście oparte na danych, eliminujesz zgadywanie, jakie ulepszenia są konieczne. Jak zobaczymy w dalszej części tego artykułu, wykorzystanie danych podczas tworzenia planu marketingowego to niezawodny (i stosunkowo prosty) sposób na wyprzedzenie konkurencji.

Utwórz dokument zawierający wszystkie kluczowe wskaźniki wydajności, takie jak potencjalni klienci, sprzedaż, obserwujący i inne, aby określić, gdzie radzisz sobie dobrze, a gdzie musisz coś poprawić. Wraz z kluczowymi interesariuszami zidentyfikuj obszary, które są najważniejsze dla całej Twojej firmy. Korzystając z tej analizy możesz przejść do wyznaczania celów, które przybliżają Cię do celów Twojej firmy.

2. Określ swoje cele marketingowe

Twoje cele są miarą sukcesu. Nie wystarczy tylko ustalić cele, musisz zdecydować, jak będą mierzone. Na przykład, nie ma sensu zwiększać liczby kontaktów w CRM, jeśli są one nieaktywne lub natychmiast zrezygnują z subskrypcji.

Nie martw się o nadrzędne cele biznesowe. Zamiast tego skup się na wskaźnikach KPI właściwych dla działu, które możesz kontrolować.

Decydując o tym, jak stworzyć plan marketingowy w dzisiejszych czasach, Twoje cele mogą obejmować takie aspekty, jak:

  • zwiększenie liczby obserwujących w mediach społecznościowych o 5% co miesiąc,
  • zmniejszenie poziomu rocznych rezygnacji klientów do 10% i mniej,
  • wzrost sprzedaży o 10%,
  • zwiększenie ruchu sieciowego o 30%.

Zauważ, że wszystkie te przykłady są konkretne, a nie ogólne. Uwzględniając wartości procentowe, sprawiasz, że są one mierzalne, co jest jednym z pięciu aspektów składających się na kryteria SMART:

  • Specific, czyli sprecyzowany
  • Measurable, czyli mierzalny
  • Attractive, czyli atrakcyjny
  • Realistic, czyli realny
  • Time-based, czyli określony w czasie

To systematyczne podejście nie tylko sprawia, że przygotowanie planu marketingowego jest bardziej przejrzyste i zwięzłe dla Twojego zespołu, ale także sprawia, że prezentacje dla klientów są znacznie bardziej profesjonalne.

3. Przedstaw zakres swojego projektu

Zakres projektu powinien pojawić się na początku rozmowy o tym, jak stworzyć plan marketingowy, ponieważ definiuje on twoje ograniczenia. Klienci mogą ocenić, co jest możliwe, a co nie, co oznacza, że możesz dotrzymywać obietnic, zamiast nadwyrężać swój budżet w celu sprostania stale rosnącemu zapotrzebowaniu.

Przede wszystkim ustal zakres działania. Na przykład, jeśli jesteś specjalistą ds. SEO, opracowanie profesjonalnej strategii w mediach społecznościowych może być zbyt trudne. Dlatego możesz ograniczyć swoje zadania do SEO technicznego i treści, aby zmniejszyć presję na swój zespół.

Podobnie, jednym z kluczowych elementów tworzenia planu marketingowego dla klientów jest jasne określenie zakresu kosztów przed rozpoczęciem działań marketingowych. Uzgadniając cenę za cały projekt, możesz następnie doradzić swoim klientom, co mieści się w ich budżecie.

4. Poznaj użytkowników

Badanie odbiorców powinno być na pierwszym miejscu podczas tworzenia planu marketingowego. Badania rynku to dobry sposób na przedstawienie danych demograficznych, które Twój plan powinien zrealizować, wraz z trendami, nawykami i zainteresowaniami odbiorców.

Możesz prowadzić badania na różne sposoby, na przykład przeszukując swój CRM w celu znalezienia tendencji lub tworząc formularze, dzięki którym  zbierzesz dane o swoich użytkownikach - do czego używają Twojego produktu i czego mogą oczekiwać od niego w przyszłości.

Na podstawie tych informacji będziesz mógł utworzyć profil idealnego klienta, który zawiera wszystkie elementy, którymi dzielą się Twoi klienci. To kluczowa część tworzenia planu marketingowego. 

Większość firm także odwołuje się do różnych grup demograficznych. Na przykład firma SaaS może oferować pełny pakiet usług dla międzynarodowych korporacji i pakiet Lite dla startupów.

Profil idealnego klienta powinien zawierać takie szczegóły jak:

  • wiek,
  • płeć,
  • rodzaj spółki,
  • stanowisko w firmie,
  • bolączki klienta,
  • cele,
  • budżet.


Zaawansowane Zarządzanie Projektami i Automatyzacja Marketingu

Przedstaw zakres swojego projektu, rozpocznij swoje działania marketingowe i analizuj odbiorców za pomocą wszystkich narzędzi do automatyzacji marketingu od Bitrix24.
Wypróbuj teraz


Trzymaj konkurentów blisko

Oprócz odbiorców musisz również znać swoją branżę: Kim są twoi konkurenci? Co ich wyróżnia? Jak dostosować swoją firmę do potrzeb klientów?

Zrozumienie tego, co działa dla Twojej konkurencji, to pierwszy krok do zrozumienia, jak możesz wyróżnić się jako marka. Jednym z elementów tworzenia planu marketingowego jest monitorowanie i analiza witryny konkurentów, czytanie opinii w celu uzyskania pełnego obrazu sytuacji.

Przeprowadzenie analizy SWOT to sprawdzony, metodyczny sposób patrzenia na konkurencję:

Strengths (mocne strony)

Pod kątem mocnych stron patrzysz na to, co daje im ten czynnik wow. Nie musisz ich szukać, na pewno od razu znajdziesz je na stronie internetowej konkurenta i w mediach społecznościowych.

Weaknesses (słabe strony)

Marki starają się ukryć słabości, ale możesz je znaleźć, jeśli spróbujesz. Zwróć uwagę na opinie, wszelkie powtarzające się reklamacje, dowiedz się, jak wygląda ta kwestia na rynku w różnych obszarach.

Opportunities (szanse)

Twoja analiza powinna uwzględniać możliwości, takie jak zmieniające się trendy w branży, które zwiększają zyski. Innym obszarem mogą być nowe zachowania klientów, które zmniejszają koszty, takie jak przejście z zakupów offline na zakupy online.

Threats (zagrożenia)

To wszelkie problemy, które firma musi przezwyciężyć. Przykładami zagrożeń są problemy z łańcuchem dostaw i niedobór siły roboczej, lub inne, bardziej specyficzne dla branży zagrożenia.

Jasno sprecyzuj swój plan

Żyjemy w świecie, w którym dostarczenie jest często ważniejsze niż sama wiadomość. Możesz stworzyć najlepszy plan marketingowy na świecie, ale jeśli Twoi klienci lub przełożeni tego nie zrozumieją, prawdopodobnie nie dostaniesz zielonego światła. Jest to jeszcze ważniejsze w przypadku prezentacji osobom, które nie są specjalistami do spraw marketingu.

Jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć plan marketingowy, który przekona wszystkich, zacznij od wykresu Gantta. Układając wszystkie zadania na osi czasu, interesariusze mogą uzyskać jasny obraz całości, a także zobaczyć każdy krok, który prowadzi do mety. Chociaż Twoja prezentacja nie powinna obejmować wszystkich szczegółów, powinieneś być gotowy, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Twój plan marketingowy nie musi obejmować całego procesu. Zalecamy podzielenie ogólnego planu na mniejsze etapy. Punktami kontrolnymi mogą być uruchomienie kampanii reklamowych, strony internetowej lub wydarzenia biznesowe.

Mądrze wybieraj kanały

W przypadku kanałów marketingowych najważniejsze jest, aby zawsze pamiętać o swoim celu: nawiązywanie kontaktu z nowymi i obecnymi klientami. Dlatego jeśli Twoi klienci nie korzystają z określonej sieci, prawdopodobnie nie warto inwestować w nią swojego czasu i energii.

Możesz oczywiście zaoszczędzić czas, kopiując materiały z jednej platformy na drugą, ale zalecamy poświęcenie czasu na przestawienie się na jakość zamiast ilości. Wybierz kanały, w których Twoi użytkownicy są aktywni i zaplanuj przemyślane posty, które pasują do platformy, z której korzystasz.

Na przykład LinkedIn powinien pozostać profesjonalny i stosunkowo formalny, podczas gdy TikTok daje znacznie więcej swobody. To powiedziawszy, staraj się nie poświęcać swojej tożsamości dla kilku dodatkowych polubień — firma bez jasnego etosu może zniechęcać zarówno nowych, jak i starych użytkowników

Wreszcie, gdy zastanawiasz się, jak stworzyć plan marketingu cyfrowego, zastanów się, jakich wskaźników mediów społecznościowych użyjesz do pomiaru swojego sukcesu. Taka analiza nie tylko pomoże Ci ulepszyć Twoje podejście, ale także będziesz mógł w jasny i zwięzły sposób przedstawić swoje postępy klientom i przełożonym.

Ustaw okresowe sprawdzanie postępu

Nie czekaj, aż będzie za późno.

Zamiast układać swój plan i czekać, aż dowiesz się, jak dobrze sobie poradziłeś, poświęć trochę czasu na zastanowienie się, jak radzi sobie Twój zespół. Nie chodzi nam o pilnowanie każdego szczegółu. Mamy na myśli ustalanie okresowych celów i planowanie spotkań w kalendarzu od samego początku. Gdy Twój zespół zaprezentuje swoje postępy, możesz przekazać informacje interesariuszom, aby wszyscy byli na bieżąco.

Dopasuj strategię do swojej marki

Zagłębiając się teraz w szczegóły techniczne, nie możesz zacząć myśleć o tym, jak stworzyć plan marketingowy bez budowania marki. Twoja marka wyróżnia Cię na tle konkurencji i powinna rozwiązać problemy, które mają Twoi klienci, koncentrując się na jakości i wartości.

Elementy, które należy uwzględnić w księdze marki, to:

  • nazwa marki;
  • historia firmy, wartości i misja;
  • przekonujące slogany, najlepiej opisujące Twoją markę;
  • zdjęcia, logo, schematy kolorów, czcionki i inne elementy projektowe;
  • przewodnik po stylu.

Wykorzystując swoją markę jako podstawę, możesz stworzyć cyfrowy plan marketingowy, używać kampanii e-mailowych, postów w mediach społecznościowych, stron docelowych itp., ze spójnym powiązaniem między nimi. Nie traktuj swojego brandingu jako ograniczenia. Zamiast tego myśl o tym jako o swojej publicznej twarzy — zdjęciach i tekstach, które identyfikują Cię na rynku.Twoje wartości i misja powinny Cię kierować, gdy kształtujesz swoje kreatywne koncepcje, a Twoja grafika i głos powinny przyciągać uwagę. 

Przeanalizuj swoje wyniki i przygotuj się do kolejnego projektu

Zakończenie projektu to jeszcze nie wszystko dla najlepszych zespołów. Jednym z najważniejszych elementów podczas budowania planu marketingowego jest zastanowienie się nad wydajnością zespołu i szukanie sposobów na poprawę wyników w przyszłości.

Podczas gdy analityka skoncentrowana na kliencie pomoże Ci zmierzyć, jak dobrze osiągnąłeś swoje cele, analityka wewnętrzna obejmuje wydajność Twojego zespołu. Dzięki odpowiednim narzędziom analitycznym możesz, przeanalizować wszystkie procesy pracy w zespole, jeden konkretny kamień milowy, lub konkretne zadanie.

Otrzymywaj indywidualne raporty wydajności od każdego członka swojego zespołu, aby zobaczyć, gdzie najlepiej wykorzystać ich wysiłki, i zidentyfikować przeszkody w projekcie.

Teraz, gdy wiesz, jak opracować plan marketingowy, powinieneś zacząć.

Nie musisz jednak sam wykonywać wszystkich trudnych zadań. Za pomocą odpowiednich narzędzi możesz usprawnić każde zadanie, a także cały projekt.

Ponad 10 000 000 wybrało już Bitrix24 — jedną platformę, która pokrywa wszystkie potrzeby marketingowe i nie tylko.

Jeśli brzmi to zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe, zarejestruj się za darmo już dziś i przekonaj się sam!

Free. Unlimited. Online.
Bitrix24 to miejsce, w którym każdy może komunikować się, współpracować przy zadaniach i projektach, zarządzać klientami i robić o wiele więcej.
Zarejestruj się za darmo
You may also like
Sukces pracy zdalnej
Praca Zdalna: 10 Narzędzi Niezbędnych do Prowadzenia Firmy Dowolnej Wielkości
Sprzedaż z CRM
Bitrix24 jako alternatywa dla Salesforce: czy warto zmienić CRM?
Projekty zorientowane na cele
Kluczowe elementy skutecznej taktyki i strategii biznesowej
Marketing oparty na danych
AI w marketingu: jak sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować strategie marketingowe
Używamy plików cookie, aby zwiększyć wygodę korzystania - Dowiedz się więcej.
Znajdujesz się na uproszczonej wersji strony. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej polityce dotyczącej cookies, przejdź do pełnej wersji witryny internetowej.