Marketing oparty na danych
Zarejestruj się za darmo

Kompletny Przewodnik po Marketingu Produktu

Zespół Bitrix24
24 grudnia 2021
Odświezone: 14 sierpnia 2024

Mnóstwo firm powstało z wyjątkowym i nowym pomysłem, rozwijając swój produkt krok po kroku, ale niestety firmy nie mogli do końca wprowadzić się na rynek. Aby rozwiązać ten problem, w firmach stopniowo zaczął działać dział zwany Marketingiem produktowym. Ta metoda marketingowa pomaga firmom zakończyć proces wprowadzania produktu na rynek z odpowiednią i dokładną strategią, aby być w stanie dalej szybciej się rozwijać. W rezultacie dobry marketing w dzisiejszych firmach ewoluuje, a na ten obszar przedsiębiorcy zwracają więcej uwagi, aby zwiększyć sprzedaż i zwrot z inwestycji w przeszłości.

Co to jest marketing produktu?

Marketing produktu umożliwia klientom i wewnętrznym działom sprzedaży posiadanie wystarczającej wiedzy na temat produktu i jego roli na rynku. Marketing konsumencki koncentruje się na potrzebach klientów i sposobie, w jaki produkt może zaspokoić potrzeby klientów. W pewnym sensie można powiedzieć, że parametry techniczne czynią produkt atrakcyjną cechą dla klienta. Wydajność produktu znajduje się pomiędzy zarządzaniem produktem, marketingiem i sprzedażą. Zarządzanie produktem i zarządzanie marketingiem pełnią funkcje interaktywne, próbując pozyskiwać nowych klientów.

Zarządzanie produktem koncentruje się na rozwijaniu i tworzeniu nowych możliwości produktu. Jednocześnie marketing produktu skupia się na korzyściach płynących z używania produktu. W rzeczywistości one pracują razem, aby skutecznie sprzedawać produkt. Marketing produktów ewoluuje w obszarze współczesnego kapitalizmu i postępu technologicznego, ale generalnie skupia się na zarządzaniu produktem.

Powiedzmy, że marketing produktu to „strategia”, nauka i sztuka wprowadzania produktu na rynek i budowania na nim zrównoważonego biznesu. Marketing konsumencki to święty Graal dla biznesu. Podobnie jak most, który pomaga przekroczyć rzekę, marketing produktu pomaga wprowadzić produkt na rynek. Zadaniem marketera produktu jest zbieranie i analizowanie danych z różnych kanałów, wymagań klientów oraz rozpowszechnianie głębokiego zrozumienia produktu wśród jego odbiorców.

Należy zrozumieć, że marketing produktowy to nie tylko omawianie wartości lub pozycji produktu. Chodzi raczej o stworzenie całej strategii Twojego produktu. Marketing produktu to proces wprowadzania produktu na rynek i  jego przedstawienia. Proces ten obejmuje stabilizację produktu na rynku i wyróżnienie się na tle konkurencji, wprowadzenie nowej usługi lub wprowadzenie produktu na rynek, zbieranie informacji zwrotnych od klientów oraz umieszczanie przyczyny zakupu produktu w świadomości odbiorców biznesowych.

Ważną kwestią jest to, że proces marketingu produktu nie kończy się, gdy produkt firmy wchodzi na rynek docelowy. Proces ten trwa zawsze, a zadaniem osób pracujących w tej dziedzinie jest nawiązanie większej interakcji z klientami. Osoby odpowiedzialne za marketing produktu biznesowego powinny upewnić się, że ludzie są świadomi oferowanego produktu. Oprócz świadomości marki należy zadbać o to, aby klienci wiedzieli, jak właściwie korzystać z produktu. Także firma zajmująca się marketingiem swojego produktu stara się podnieść jakość swojego produktu poprzez zbieranie komentarzy i krytyki od klientów.

Na czym polega marketing produktu

Przede wszystkim, marketing produktów zapewnia klientowi i działom sprzedaży wszystkie istotne możliwości produktu. Może to zwiększyć popyt i użyteczność produktu. Nie ma znaczenia, jakie usługi lub produkty oferuje firma. Dzięki mocnemu marketingowi konsumenckiemu, można z powodzeniem promować dowolny produkt lub usługę.

Marketing produktu będzie skuteczniejszy, zwłaszcza gdy zastosujesz strategię marketingową. Marketing produktowy ma kluczowe znaczenie dla produktów, które już weszły na rynek, a także dla produktów, które dopiero próbują to zrobić. Jest to bardzo trudne, ponieważ wymaga głębokiego zrozumienia odbiorców i ich potrzeb. Marketing produktów ujawnia problemy klientów i trafnie określa historię Twoich produktów. Więc, pojawia się pytanie, na czym polega odpowiedzialność kierownika ds. Marketingu produktu?

  • Menedżer ds. marketingu produktów ma analizować konkurencję i identyfikować osobowości kupujących w celu stworzenia najlepszego sposobu na wprowadzenie produktu na rynek.

  • Tworzyć plan wprowadzenia produktu na rynek i koordynować różne działania w celu znalezienia nowych klientów.

  • Upewnić się, że dział obsługi i dział sprzedaży w wydajny sposób komunikują się z klientami. Zespół sprzedaży i wsparcia musi mieć wystarczającą ilość informacji o produkcie, aby móc udzielić takich informacji, których potrzebuje klient.

  • Współpracuj z innymi zespołami marketingowymi przy wdrażaniu różnych programów, takich jak webinaria i programy marketingowe.
  • Upewnić się, że Twój produkt spełnia potrzeby Twoich odbiorców. Dzięki badaniom mającym na celu zidentyfikowanie osobowości kupujących i docelowych odbiorców powinieneś być w stanie zidentyfikować problemy i wyzwania, i rozwiązać je. Jeśli Twój produkt nie spełnia potrzeb klientów, oni nie będą mieli powodu do kupowania produktu oraz wybierać go spośród konkurencji.

  • Dbać o aktualność, nowoczesność swoich produktów. Przecież potrzeby, wyzwania i oczekiwania ciągle się zmieniają, dlatego Twoim zadaniem jest upewnienie się, że Twoja strategia marketingowa na temat produktu i same produkty są potrzebne dla klientów. Oznacza to, że musisz zarządzać drobnymi zmianami w swojej strategii marketingowej lub samodzielnie modyfikować produkty.

Strategia marketingu produktowego

Strategia marketingowa produktu to struktura, która definiuje cały cykl produktu. To pomoże określić wszystkie wymiary zadań i celów działu, od sposobów przyciągnięcia większej liczby klientów po program odsłaniania nowych funkcji lub produktów. Posiadanie prawidłowej strategii na początku drogi bardzo pomaga w rozwoju firmy.

Ponadto profesjonalny menedżer produktu zawsze stara się ulepszyć strategię zgodnie z opiniami klientów. Ta strategia określa odbiorców, rynek i wartość produktu. Chociaż ważne jest mieć wstępną strategię, dobry menedżer produktu zawsze stara się dostosować strategię do opinii klientów. Teraz, gdy już wszystko wiesz, pozostaje jeszcze jedno pytanie: Co odróżnia marketing produktowy od marketingu tradycyjnego?

Tradycyjny marketing skupia się na pozyskiwaniu i konwersji klientów. Tradycyjni marketerzy skupiają się na nieznajomych: perspektywach i przywództwie. Promują również firmę i jej markę oraz zapewniają spójność przekazu marketingowego. Z drugiej strony marketing produktów koncentruje się na marketingu klienta, zarządzaniu potrzebami i akceptacji, a wszystko po to, aby stworzyć zadowolonych i odnoszących sukcesy klientów. Twoja strategia marketingowa produktu jest świetnym przewodnikiem po ustalaniu cen i wprowadzaniu nowych produktów. Ta metoda marketingowa, jako jedna z najważniejszych gałęzi marketingu cyfrowego, pomaga ona prezentować produkty  podczas analizowania potrzeb klientów i rynku.

Oto proste kroki, które należy wykonać, aby rozpocząć proces przygotowania i opracowania strategii marketingu produktów.

Zidentyfikuj grupę docelową i osobowość kupującego

Jako marketer produktu musisz być w stanie zidentyfikować grupę docelową i osobowość klienta. Pamiętaj, że każdy z produktów Twojej firmy ma innych odbiorców. Znajomość grupy docelowej i osoby kupującej to pierwszy krok w tworzeniu strategii marketingowej produktu. Rozpoznając potrzeby klientów, wyzwania i rozumiejąc ich problemy, możesz wdrożyć kompleksową strategię produktową.

Użyj wiadomości i pozycjonowanie, aby zobaczyć wyróżniające się produkty

Po zbadaniu swoich klientów możesz zrozumieć ich potrzeby i wyzwania, przed którymi stoją, oraz ich słabości. Od teraz musisz prezentować swój produkt klientom w taki sposób, aby wierzyli, że ten produkt może rozwiązać ich potrzeby i problemy. Kluczem jest tutaj rozróżnienie, umiejscowienie i przesłanie. Klienci zawsze mają pytania dotyczące Twojej marki i produktu. Musisz odpowiedzieć na te pytania, a to jest klucz do Twojej strategii marketingu konsumenckiego. Twoim zadaniem jako marketera produktów jest upewnienie się, że Twoi odbiorcy mogą znaleźć odpowiedzi na wszystkie te pytania i nie muszą korzystać z różnych źródeł, aby sami znaleźć odpowiedzi.

Wyznacz cel dla swoich produktów

Po trzecie, musisz kierować swoje produkty. Cel ten zależy od rodzaju produktu, branży firmy i ogólnych celów marketingowych firmy. Twoje cele powinny być zgodne z rodzajem działalności firmy i jej pozycją. Istnieje jednak kilka wspólnych celów w zakresie marketingu produktów:

  1. Zwiększenie przychodów i zysków
  2. Interakcja z klientem
  3. Zdobycie klientów od innych konkurentów
  4. Tworzenie kompleksowej wiedzy o marce
  5. Otrzymanie informacji zwrotnych
Cena produktu

Jako specjalista ds. marketingu produktów musisz skutecznie informować o cenach produktów. W zależności od rodzaju firmy, w której pracujesz, wycena będzie musiała działać samodzielnie lub będziesz musiał spotkać się z różnymi zespołami i osiągnąć jeden wynik. Pamiętaj tylko, że w każdym przypadku wycena powinna opierać się zarówno na konkurencyjnej cenie, jak i rzeczywistej wartości Twojego produktu. Konkurencyjne ceny oznaczają, że wyceniasz swój produkt na podstawie ceny produktów głównych konkurentów. Ta metoda wyceny jest bardzo odpowiednia dla firm, które produkują podobne produkty w kilku różnych firmach. W przeciwieństwie do tego, wycena oparta na wartości produktu zwiększa Twoje zyski. Oczywiście w tej metodzie porównywanie ceny z konkurencyjną ceną innych firm będzie trochę czasochłonne. Ta metoda wyceny jest odpowiednia dla firm, których produkty mają bardzo niewielu konkurentów lub nie są podobne na rynku. W metodzie wyceny wartości produktu musisz określić wartość produktu na podstawie tego, co klient uważa za wartościowe.

Przykłady marketingu produktów

Spójrzmy razem na kilka przykładów.

  • Marka Burbn (Instagram)

Czy słyszałeś kiedyś o marce Burbn? Odpowiedź prawdopodobnie brzmi nie. Burbn był aplikacją społeczną, ale bardzo złożoną. Aplikacja umożliwiała użytkownikom udostępnianie harmonogramów, udostępnianie zdjęć i zdobywanie punktów. Kiedy współzałożyciel Burbn, Kevin Systrom, przeanalizował zachowanie osób, które korzystały z aplikacji, odkrył, że udostępnianie obrazów jest bardzo popularną i szeroko stosowaną funkcją.

W tamtym czasie aplikacja o nazwie Hipstamatic zyskiwała popularność wśród ludzi dzięki fajnym filtrom, które nakładała na obrazy. Ale nie rozważał żadnego sposobu udostępniania zdjęć w innych sieciach społecznościowych, w tym na Facebooku. Quinn dostrzegł okazję, której inni nie przegapili. On i jego partner Mike Krieger usunęli wszystkie funkcje aplikacji z programu, z wyjątkiem przesyłania zdjęć, komentarzy i polubień. Następnie zmienili nazwę aplikacji na Instagram. Pierwszego dnia Instagrama pracę rozpoczęło 25 000 użytkowników. Pod koniec 2010 roku Instagram miał dużą liczbę użytkowników, a jego ciągły sukces można zobaczyć dzisiaj.

  • Marka WhatsApp

Marka została założona w 2009 roku przez dwóch pracowników Yahoo, Briana Actona i Johna Coma, a obecnie ma 1,5 miliarda użytkowników. Ten sukces WhatsApp osiągnął w bardzo krótkim czasie. Co dokładnie sprawia, że ​​WhatsApp jest największą na świecie platformą do przesyłania wiadomości? Przede wszystkim jej założyciele zdali sobie sprawę, jak bardzo ludzie nienawidzą irytujących reklam w aplikacjach, więc uwolnili ją od jakichkolwiek reklam. Oboje nienawidzili reklam do tego stopnia, że ​​John napisał nawet notatkę na swoim biurku, mówiąc: „Żadnych reklam! Żadnych gier! Żadnych sztuczek!” Po drugie, idea aplikacji była bardzo prosta i jasna: pozwalała ludziom łączyć się z krewnymi, przyjaciółmi i rodziną, gdziekolwiek się znajdowali. Ponadto skupił się na młodszym pokoleniu, które nie chciało ponosić dodatkowych kosztów SMS-ów. Na początku pomysł był taki:

  • Reklama jest zabroniona
  • Zadowalające doświadczenie
  • Prywatność (WhatsApp nie zapisywał wiadomości)
  • Ponadto WhatsApp jest całkowicie darmowy. Brak ograniczeń dotyczących wiadomości i połączeń
John i Brian mieli jasną wizję swojego produktu. Obaj byli na tym samym torze i wiedzieli, jaki jest ich produkt i jaki powinien być.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł da Ci lepsze rozumienie znaczenia marketingu produktów i jego wpływu na Twoją firmę. Jak już wspomniano w artykule, korzystanie z odpowiednich narzędzi w tym zakresie, może ułatwić Ci życie i szybciej rozwinąć Twój biznes. Wierzymy, że korzystając z aplikacji Bitrix24, możesz osiągnąć wszystkie te cele. To narzędzie pozwoli użytkownikom komunikować się, gromadzić wszystkie konta z różnych aplikacji w jednym miejscu i tworzyć strategie marketingowe. Udostępnianie, projektowanie i praca zespołowa to naprawdę proste. Mamy nadzieję, że stworzenie odpowiedniej strategii marketingowej dla konsumentów i zapoznanie się z niektórymi przykładami w tym zakresie może pomóc Tobie i Twojej firmie w szybszym i łatwiejszym ulepszeniu.

Free. Unlimited. Online.
Bitrix24 to miejsce, w którym każdy może komunikować się, współpracować przy zadaniach i projektach, zarządzać klientami i robić o wiele więcej.
Zarejestruj się za darmo
You may also like
Zwiększenie produktywności
Zasady efektywnej pracy: jak zorganizować czas i osiągnąć cele zawodowe?
Sprzedaż z CRM
5 Najważniejszych Zadań Specjalisty ds. Systemów CRM
Rozwój zespołu i HR
Przyśpiesz onboarding - jak wybrać program do HR?
Sprzedaż z CRM
10 Najpopularniejszych Integracji Bitrix24 2021 roku
Używamy plików cookie, aby zwiększyć wygodę korzystania - Dowiedz się więcej.
Znajdujesz się na uproszczonej wersji strony. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej polityce dotyczącej cookies, przejdź do pełnej wersji witryny internetowej.