Zarejestruj się za darmo

Jak biznes zareagował na koronawirusa? Wyniki ankiety Bitrix24 COVID-19

Zespół Bitrix24
12 maja 2020
Odświezone: 12 maja 2020

Od momentu uruchomienia Bitrix24 w 2012 roku do dziś zarejestrowało się na naszym portalu ponad 7 milionów firm. Dzięki współpracy mamy możliwość obserwacji, jak przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe radzą sobie z pandemią COVID-19. W ostatnim tygodniu przeprowadziliśmy krótką ankietę, aby zrozumieć, jak do tej pory koronawirus wpłynął na rzeczywistość, które branże najlepiej dostosowały się do sytuacji i jakie kroki firmy chcą podjąć w przyszłości. 

#Zostańwdomu i obowiązkowe ograniczenia to reakcja liderów i świata biznesu na zaistniałą sytuację. My, jak również i inne platformy, mogliśmy zaobserwować w tym czasie znaczący wzrost zainteresowania naszymi usługami zarówno wśród obecnych, jak i nowych klientów. Na przykład w trakcie trzeciego tygodnia marca liczba nowych zarejestrowanych użytkowników wzrosła średnio o 25-40%. Dynamika wzrostu różniła się natomiast w poszczególnych krajach.

Gdy największą liczbę zachorowań wewnątrz UE odnotowywano w takich krajach jak Włochy i Hiszpania, liczba rejestracji wzrosła tam „tylko” o 48%, w Polsce się ona podwoiła, a w Niemczech osiągnęła poziom 219% w skali tygodnia. Te dane pokazują, że różnice w strukturze ekonomicznej oraz nastawienie do pracy w domu w różnych krajach Europy są głównymi czynnikami wpływającymi na to, jak szybko i efektywnie kraje mogą przejść na pracę zdalną.

Ogółem tylko 41% użytkowników Bitrix24 zadeklarowało, że odczuło skutki pandemii COVID-19. Wyjątkiem tutaj są Włochy, gdzie 83% firm, które korzystają z naszej platformy, mówiło o silnym uderzeniu. Być może najbardziej zaskakuje to, że wszędzie wiele firm nadal wierzy, iż wrócą do działalności na poziomie sprzed wybuchu pandemii. Ogólnie 48% ankietowanych nie planuje znaczących zmian – w Polsce tak zadeklarowało 37% przedsiębiorstw, w Niemczech 56%, w Hiszpanii 40%, a w Brazylii 48% firm.

Również nieoczekiwanie większość firm i organizacji pozarządowych nie planuje dodatkowych inwestycji w narzędzia do pracy zdalnej. Średnio 59% firm mówi NIE płatnościom za dodatkowe oprogramowanie lub sprzęt dla swoich pracowników pozostających w domu: 54% polskich firm nie będzie tego robić, to samo dotyczy się firm niemieckich, w Brazylii to aż 73%, a we Włoszech – 51%.

Liczba firm, które używają Bitrix24 i mogłyby przejść na całkowitą pracę zdalną, była dosyć wysoka. Jest to najprawdopodobniej wynik tego, że firmy korzystające z Bitrix24 znacznie częściej reprezentują branżę IT i już przed wybuchem pandemii zdobyły doświadczenie w pracy zdalnej. Gdy zadaliśmy pytanie, czy 100% pracowników firmy mogłoby przejść na pracę zdalną - 42% badanych odpowiedziało twierdząco. Największa liczba (66%) była deklarowana wśród użytkowników Bitrix24 w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej, jednocześnie w Brazylii, Niemczech, Polsce i we Włoszech zarejestrowano podobny wynik (41-46%).

Zdecydowana większość ankietowanych stwierdziła, że platformy takie jak Bitrix24 były kluczowe i bardzo pomocne w przejściu na pracę zdalną. Liczba ta wynosiła 89% we Włoszech, 85% w Polsce, 96% w Niemczech i Hiszpanii, 97% w Brazylii, a ogółem 95%.

Media zainteresowane wynikami ankiety prosimy o kontakt pod adresem: press@bitrix24.com.

Upewnij się, że zapoznałeś się ze wszystkimi dodatkowymi możliwościami, które daje Ci Bitrix24 w związku z COVID-19: 
https://www.bitrix24.pl/blogs/aktualnosci/10-krokow-do-przejscia-na-pracazdalne-z-bitrix24.php

https://www.bitrix24.pl/blogs/aktualnosci/praca-zdalna-podczas-wybuchu-epidemii-koronawirusa.php

Free. Unlimited. Online.
Bitrix24 to miejsce, w którym każdy może komunikować się, współpracować przy zadaniach i projektach, zarządzać klientami i robić o wiele więcej.
Zarejestruj się za darmo
You may also like
CRM
Tryby CRM w Bitrix24
Aktualności
Harmonogramy pracy
Aktualności
Przeniesienie ustawień CRM
Biblioteka promptów – Twórz i zarządzaj szablonami zapytań w CoPilot!
Używamy plików cookie, aby zwiększyć wygodę korzystania - Dowiedz się więcej.
Znajdujesz się na uproszczonej wersji strony. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej polityce dotyczącej cookies, przejdź do pełnej wersji witryny internetowej.